Karantina emrinde çalışanlarınıza maaşların ödenmeye devam edilmesi

Sağlık müdürlüğü tarafından resmi olarak karantina emredildiyse, siz (işveren) genelde en fazla altı haftanın maaşını ödemeye devam edersiniz. Ancak bu parayı daha sonra yetkili makamlardan geri alabilirsiniz (Enfeksiyon Koruması Kanunu (IfSG) 56. maddesi 5. fıkrası).


Kısa çalışma ücreti

Çalışanlarınız için en fazla 12 ay kısa çalışma ücreti talep edebilirsiniz. Kısa çalışma ücreti, net maaşın %67’si (evde en az bir çocuk yaşıyorsa) ya da %60’ı kadardır.

Çalışanlar kısa çalışma ücreti alırken sistem açısından önemli sektörlerde ve mesleklerde mini işler ya da sezonluk işler yapabilir, bu nedenle kısa çalışma ücretinden kesinti yapılmaz. Ancak kısa çalışma ücreti ve mini iş/sezonluk iş normaldeki net maaşı geçmemelidir.

On bir dilde ayrıntılı bilgi

Dikkat: Lütfen hemen silin! kurzarbeitergeld@arbeitsagentur-service.de posta adresinden, kısa çalışma ücretinizi talep etmeniz için bir posta alırsanız, bu bir dolandırıcılık denemesidir. Hemen silin!


Home ofis

Yasal bir hak yoktur. Ancak işçi olarak siz bunu çalışanlarınızla görüşüp kararlaştırabilirsiniz. Bunun yanında home ofis seçeneği bir şirket anlaşmasından ya da bir tarife sözleşmesinden kaynaklanabilir.

Ayrıntıları burada görebilirsiniz.


İşçinin korunması

İş Koruma Kanununa göre çalışanlarınızın güvenlik ve sağlıkla ilgili tehlikelerini değerlendirmeniz ve önlemler almanız gerekir. Bir pandemi planlamasında gerekirse başka önlemler uygulamanız gerekir, somut açıklamaları Robert Koch Enstitüsünün ana sayfasında bulabilirsiniz.


Çocuk bakımı: Maaş ödemesi/fazla mesainin durdurulması

Çalışanlarınız çocuklarının bakımı için kısa bir süreliğine maaşlarından kesinti yapılmadan evde kalabilir. Ancak yalnızca çocuklara başka kişiler (örn eş, komşular) bakamıyorsa ve bu genelde iki ile üç gün arasında bir süreyle kısıtlıdır. Alternatif olarak zaman telafisi (örn. fazla mesaiden) ya da izin günleri kullanılarak çocukların bakımı sağlanabilir.

Diğer Bilgiler


Çocuk yardımı: Acil durum çocuk yardımı

Kısa çalışma ücreti alıyorsanız, serbest çalışıyorsanız ve şu geliriniz yoksa ya da çok düşükse, kesintiye uğrayan fazla mesailer nedeniyle maaşınız düştüyse ya da işsizlik ya da hastalık parası alıyorsanız, acil çocuk yardımı (“Notfall-KiZ”) üzerinden bir mali yardım alabilirsiniz. Çocuk yardımı ayda azami 185 Euro’dur. Başvuruyu internetten yapmadan önce KiZ kılavuzuyla, önkoşulları yerine getirip getirmediğinizi kontrol edin. Başvuruyu kağıt üzerinde de gerekli belgelerle birlikte aile kasanıza gönderebilirsiniz.


Özel ödemeler: Vergisiz

Şimdi çalışanlarınıza azami 1500 Euro’ya kadar özel ödemeleri (örneğin yardımlar ve destekler), bu özel ödemeler 01.03 ile 31.12.2020 arasında maaşa ek olarak ödeniyorsa, vergisiz olarak yapabilir ya da ayni yardım olarak verebilirsiniz. Böylece özel ve vazgeçilmez bir ödeme yapılması, mali bir takdir gösterilmesi amaçlanmaktadır (örneğin bakım sektörü, gıda sektörü).

Muhataplar

Baden-Württemberg:
Alexandra Yildirim, 
Interkulturelles Bildungszentrum Mannheim gGmbH 
E-Mail: alexandra.yildirim@ikubiz.de 
Tel.: 0621 43712212 

Giampaolo Silvestri,
Pro Social Business e.V.,
E-Mail: coronaservice@prosocialbusiness.de
Tel.: 0621-70291555 

Bayern:
Rainer Aliochin,
AAU e.V. Nürnberg,
E-Mail: ali@aauev.de
Tel.: 0911- 23986689

Berlin:
Begoña de la Marta,
frauenalia e.V.
E-Mail: info@frauenalia.com
Tel.: 030-28 65 63 04

Brandenburg:
Julia Plotz,
Social Impact gGmbH, 
E-Mail: plotz@socialimpact.eu
Mobil: +49(0)176 16 11 34 94

Anne Flath,
IQ Projekt Qualifizierung von Migrantenunternehmen 
E-Mail: flath@socialimpact.eu
Mobil: +49(0) 0176 16 11 35 10

Bremen:
Agnes Knelangen,
WFB Wirtschaftsförderung Bremen GmbH,
E-Mail: agnes.knelangen@wfb-bremen.de
Tel.: 0421-163 399 473

Hamburg:
Katarzyna Rogacka-Michels,
asm e.V.,
E-Mail: katarzyna.rogacka@asm-hh.de
Tel.: 040-36138-768

Asja Meretzki,
IQ Projekt Brücke ins Handwerk –  Servicestelle für Handwerksbetriebe und Innungen  
Handwerkskammer Hamburg
E-Mail: asja.meretzki@elbcampus.de
Tel.: +49 40 35905-696

Hessen
Anja Kallabis-von Salzen, 
„MigrantenUnternehmen und Vielfalt (MUV )“ (KUBI) 
E-Mail: iq-hessen@kubi.info
Tel.: 069-87 00 258-31 / 32

Ramona Lange,
Frauenbetriebe e.V.,
E-Mail: ramona.lange@jumpp.de
Tel.: 069-715 89 55-0

Mecklenburg-Vorpommern:
Eloheh Faccio und Carmen Ziegler,
Flüchtlingsrat M-V e.V.,
E-Mail: iq@fluechtlingsrat-mv.de
Tel.: 0152-08651380

Niedersachsen:
Falk Spörlein,
RKW Nord GmbH
E-Mail: Spoerlein@rkw-nord.de
Tel.: 0541-600 815-23

Nordrhein-Westfalen:
Martin Kaufmann,
VJAAD Migrafrica e.V. Köln,
E-Mail: kaufmann@migrafrica.org
Tel.: 0178 - 3293021 / 0221 - 99390435

Rheinland-Pfalz:
Karin Silvestri,
Pro Social Business UG,
E-Mail: iq-service-rlp@prosocialbusiness.de
Tel.: 06321-9653100  

Nadine Schubert,
Jobcenter Landkreis Mayen-Koblenz
E-Mail: nadine.schubert@kvmyk.de 
Tel.:02632-9254-90

Saarland:
Stefanie Valcic-Manstein,
FITT gGmbH,
E-Mail: valcic-manstein@gim-htw.de  
Tel.: 0681-5867-708

Sera Babakus,
FITT gGmbH, 
E-Mail: babakus@gim-htw.de
Tel.: 0681-5867-99013

Sachsen:
Fachinformationszentrum Zuwanderung
E-Mail: fizu-leipzig@exis.de
Tel.: 0800 / 772 30 00

Sachsen-Anhalt:
Elke Orlowski,
Institut für Berusfpädagogik
E-Mail: orlowski@ibp-bildung.de

Schleswig-Holstein:
Stefanie Kohlmorgen,
Frauennetzwerk zur Arbeitssituation e.V.
E-Mail: stefanie.kohlmorgen@frauennetzwerk-sh.de
Tel.: 0431 - 300 347 16

Ludmilla Babayan,
Integration durch Qualifizierung Schleswig-Holstein
E-Mail: souveraen@frsh.de
Tel.: 0431 556-853-67

Thüringen:
Johannes Cämmerer,
Bildungswerk der Thüringer Wirtschaft e. V.
E-Mail: Caemmerer@bwtw.de
Tel.:  0361 60155-343
Mobil: 0171 4957080