Federal hükümetin ve eyaletlerin Korona krizini atlatmak için sağladığı teşvik araçları

Sorularınız varsa, posta ya da telefonla eyaletinizdeki mutaba/muhataplara başvurun (bkz. sağ sütun ya da “Bulunduğunuz eyaletten anında yardımlar hakkında bilgi“).

Güncel gelişmeler nedeniyle, teşvik araçlarının talep edilmesiyle ilgili şartlar kısa vadede değişebilir. Güncel haberlere yetişmeye çalışıyoruz, ancak bunu her zaman anında yapamamamız durumunda anlayışınızı rica ediyoruz.


Tek kişilik şirketler, mikro ölçekli ve küçük ölçekli şirketler ve serbest meslek sahipleri* için anında yardımlar

Federal Hükümet ve Federal İş Kurumu yeni anında yardımlar oluşturdu ya da var olan araçları krize uyarladı. Burada mali teşvik araçları, işletme yükünün azaltılması ve Federal İş Kurumunun kısa çalışma ücretindeki değişiklikler ya da iş bulma merkezleri yoluyla temel güvenceye kolaylaştırılmış erişim ve benzeri konular hakkında bilgi, başvuru formları ve ekler/broşürler bulabilirsiniz.



Bulunuduğunuz eyaletten anında yardımlar ve diğer bilgiler

Güncel durumda bütün eyaletler kendine özgü anında yardım programları oluşturdu ve mevcut teşvik programlarını uyarladı. Burada eyaletinizdeki anında önlemlerle ilgili bilgilerin, başvuru formlarının ve eklerin/broşürlerin yanı sıra muhatapları bulabilirsiniz.


Çalışanlarınıza yönelik yardımlar

Mali yardımların dışında, kriz sırasında çalışanlarınıza yardımcı olabilecek ve krizi atlatmalarını sağlayabilecek önemli araçları açıkladık.



Genel olarak Korona konusunda yapılması gerekenlerle ilgili açıklamalar

Burada Korona virüsün yanı sıra Koronanın etkileri hakkında çeşitli dillerde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.


Muhataplar

Baden-Württemberg:
Alexandra Yildirim, 
Interkulturelles Bildungszentrum Mannheim gGmbH 
E-Mail: alexandra.yildirim@ikubiz.de 
Tel.: 0621 43712212 

Giampaolo Silvestri,
Pro Social Business e.V.,
E-Mail: coronaservice@prosocialbusiness.de
Tel.: 0621-70291555 

Bayern:
Rainer Aliochin,
AAU e.V. Nürnberg,
E-Mail: ali@aauev.de
Tel.: 0911- 23986689

Berlin:
Begoña de la Marta,
frauenalia e.V.
E-Mail: info@frauenalia.com
Tel.: 030-28 65 63 04

Brandenburg:
Julia Plotz,
Social Impact gGmbH, 
E-Mail: plotz@socialimpact.eu
Mobil: +49(0)176 16 11 34 94

Anne Flath,
IQ Projekt Qualifizierung von Migrantenunternehmen 
E-Mail: flath@socialimpact.eu
Mobil: +49(0) 0176 16 11 35 10

Bremen:
Agnes Knelangen,
WFB Wirtschaftsförderung Bremen GmbH,
E-Mail: agnes.knelangen@wfb-bremen.de
Tel.: 0421-163 399 473

Hamburg:
Katarzyna Rogacka-Michels,
asm e.V.,
E-Mail: katarzyna.rogacka@asm-hh.de
Tel.: 040-36138-768

Asja Meretzki,
IQ Projekt Brücke ins Handwerk –  Servicestelle für Handwerksbetriebe und Innungen  
Handwerkskammer Hamburg
E-Mail: asja.meretzki@elbcampus.de
Tel.: +49 40 35905-696

Hessen
Anja Kallabis-von Salzen, 
„MigrantenUnternehmen und Vielfalt (MUV )“ (KUBI) 
E-Mail: iq-hessen@kubi.info
Tel.: 069-87 00 258-31 / 32

Ramona Lange,
Frauenbetriebe e.V.,
E-Mail: ramona.lange@jumpp.de
Tel.: 069-715 89 55-0

Mecklenburg-Vorpommern:
Carmen Ziegler,
Flüchtlingsrat M-V e.V.,
E-Mail: iq@fluechtlingsrat-mv.de
Tel.: 0152-08651380

Niedersachsen:
Falk Spörlein,
RKW Nord GmbH
E-Mail: Spoerlein@rkw-nord.de
Tel.: 0541-600 815-23

Nordrhein-Westfalen:
Martin Kaufmann,
VJAAD Migrafrica e.V. Köln,
E-Mail: kaufmann@migrafrica.org
Tel.: 0178 - 3293021 / 0221 - 99390435

Rheinland-Pfalz:
Karin Silvestri,
Pro Social Business UG,
E-Mail: iq-service-rlp@prosocialbusiness.de
Tel.: 06321-9653100  

Nadine Schubert,
Jobcenter Landkreis Mayen-Koblenz
E-Mail: nadine.schubert@kvmyk.de 
Tel.:02632-9254-90

Saarland:
Stefanie Valcic-Manstein,
FITT gGmbH,
E-Mail: valcic-manstein@gim-htw.de  
Tel.: 0681-5867-708

Sera Babakus,
FITT gGmbH, 
E-Mail: babakus@gim-htw.de
Tel.: 0681-5867-99013

Sachsen:
Fachinformationszentrum Zuwanderung
E-Mail: fizu-leipzig@exis.de
Tel.: 0800 / 772 30 00

Sachsen-Anhalt:
Elke Orlowski,
Institut für Berusfpädagogik
E-Mail: orlowski@ibp-bildung.de

Schleswig-Holstein:
Stefanie Kohlmorgen,
Frauennetzwerk zur Arbeitssituation e.V.
E-Mail: stefanie.kohlmorgen@frauennetzwerk-sh.de
Tel.: 0431 - 300 347 16

Ludmilla Babayan,
Integration durch Qualifizierung Schleswig-Holstein
E-Mail: souveraen@frsh.de
Tel.: 0431 556-853-67

Thüringen:
Johannes Cämmerer,
Bildungswerk der Thüringer Wirtschaft e. V.
E-Mail: Caemmerer@bwtw.de
Tel.:  0361 60155-343
Mobil: 0171 4957080